SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-210:
Tabular Record of Movement

2006-2015 Bob Hackett & Sander Kingsepp

Revision 1


14 May 1945:
Sasebo Navy Yard. Laid down as a Sensuikan Taka Sho (Fast Small Submarine), (STS) Type.

10 June 1945:
Launched.

15 June 1945:
Lt Aoki Shigeru (71)(former of navigating officer of RO-63) is appointed the Chief Equipping Officer.

11 August 1945:
Completed and commissioned in the IJN. Assigned to SubDiv 52 under Captain Yokota Minoru (former CO of I-44). Lt Aoki is the Commanding Officer.

2 September 1945:
Sasebo. HA-210 is surrendered to the Allies.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Three under LtCdr (later Captain) Paul R. Schratz with HA-201, HA-202, HA-203 and HA-205.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

5 April 1946:
Off Sasebo Bay. HA-210 is scuttled by the USN with RO-31, HA-207, HA-215, HA-216, HA-217, HA-219 and HA-228.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page