SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-205:
Tabular Record of Movement

2006-2019 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 3


17 April 1945:
Sasebo Navy Yard. Laid down as the Sen-Taka Sho (High-speed Small Type) class Submarine No. 4915.

1 May 1945:
Renumbered HA-205 and provisionally attached to Sasebo Naval District.

14 May 1945:
Launched as HA-205.

15 May 1945:
Lt Muto Toshio (70)(former navigating officer of I-367) is appointed the Chief Equipping Officer (CEO).

3 July 1945:
Completed and commissioned in the IJN. Attached to Sasebo Naval District. Assigned to SubDiv 33. Lt Muto Toshio is the Commanding Officer.

20 July 1945:
Reassigned to SubDiv 52 under Captain Yokota Minoru (former staff operations officer at SubRon 11).

2 September 1945:
HA-205 is surrendered to the Allies at Sasebo.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Three under LtCdr (later Captain) Paul R. Schratz with HA-201, HA-202, HA-203 and HA-210.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

9 May 1946: British Operation "BOTTOM":
Iyo Nada, Inland Sea. Australian destroyer HMAS QUIBERON and Indian sloop HMIS SUTLEJ scuttle HA-205 and several other IJN submarines with gunfire.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and the fellow submarine enthusiast Steven Eckhardt of Australia.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page