SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-203:
Tabular Record of Movement

2006-2015 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 1


5 April 1945:
Sasebo Navy Yard. Laid down as a Sensuikan Taka Sho (Fast Small Submarine), (STS) Type.

15 April 1945:
Lt Mayama Takanari (70)(former navigating officer of I-58) is appointed the Chief Equipping Officer.

25 May 1945:
Launched and numbered HA-203.

20 June 1945:
Completed and commissioned in the IJN. Assigned to SubDiv 33. Lt Mayama is the Commanding Officer.

2 September 1945:
The HA-203 is surrendered at Sasebo.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Three under LtCdr (later Captain) Paul R. Schratz with HA-201, HA-202, HA-205 and HA-210.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

1 April 1946: Operation "Road's End":
Goto Islands. Scuttled by the USN just beyond the 100-fathom line at 32-37N, 129-17E.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page