SENSUIKAN!

(Kaichu type submarine scanned from "Submarines of the Imperial Japanese Navy" by Polmar and Carpenter)

IJN Submarine RO-35:
Tabular Record of Movement

2001-2011 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 1


5 November 1942:
Lt (later Cdr, posthumously) Manabe Masateru (60) (former CO of RO-68) is posted Chief Equipping Officer.

25 March 1943:
Kobe. RO-35 is completed at Mitsubishi's Yard, commissioned in the IJN and based in the Maizuru Naval District. Lt Manabe is the Commanding Officer.

March 1943:
The RO-35 is assigned to SubRon 11 to work up.

1 May 1943:
Lt Manabe is promoted LtCdr.

17 July 1943:
Departs Kure for Truk.

20 July 1943:
Reassigned to the Sixth Fleet (Submarines).

Early August 1943:
Arrives at Truk.

16 August 1943:
Departs Truk to reconnoiter the Espiritu Santo area, New Caledonia.

25 August 1943:
At 1700, LtCdr Manabe reports sighting a convoy of six transports off Espiritu Santo. It is the last signal received from the RO-35.

E of the Solomons, 170 miles from Ndeni, Santa Cruz island. LtCdr A. F. White's USS PATTERSON (DD-392) is screening a convoy of Task Unit 32. 4.7 from the New Hebrides toward the lower Solomon Islands. At 1912, White's radar picks up a surface contact. The PATTERSON is ordered to close and investigate. At 4,000 yards, the contact - a diving submarine - disappears. White's sonar reacquires the target at 3,800 yards and the PATTERSON commences dropping depth charge patterns. At 2153, the PATTERSON's crew hears a deep underwater explosion - probably marking the end of the RO-35 at 12-57S, 164-23 E.

8 September 1943:
The Sixth Fleet at Truk requests that LtCdr Manabe provide a situation report, but there is no reply.

2 October 1943:
Presumed lost with all 66 hands off Espiritu Santos, New Hebrides Islands.

1 December 1943:
Removed from the Navy List.


Authors' Note:
Thanks go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and to Matty Jones for additional Co info in Rev 1.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.


Back to Submarine Page