SENSUIKAN!

(I-152 - colorized photo)

IJN Submarine I-152: Tabular Record of Movement

2001-2016 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 2


14 February 1922:
Laid down at Kure Navy Yard as Submarine No. 51.

12 June 1923:
Launched.

2 September 1924:
LtCdr (later Rear Admiral) Matsuno Seizo (36)(former CO of HA-9 and member of the equipping crew of Submarine No. 51) is appointed the acting Chief Equipping Officer (CEO).

1 November 1924:
No. 51 is renumbered I-52.

20 May 1925:
Kure Navy Yard. I-52 is completed and registered in the IJN. Attached to Kure Naval District. LtCdr Matsuno Seizo is the CO.

1 December 1925:
LtCdr (promoted Cdr 1 December 1926; later Vice Admiral) Higuchi Shuichiro (37)(former CO of RO-53) is appointed the CO.

25 October 1926:
Hiroshima Bay. I-52 is accidentally rammed to the port side by the ferry FUKUOKA MARU, owned by Hakata Bay Railway Company, and receives minor damage.

1 December 1927:
Cdr (later Captain) Horie Yoshimasa (37)(former CO of RO-62) is appointed the CO.

August-October 1927:
In SubRon 2, SubDiv 17. Participates in the Special Great Maneuvers.

10 December 1928:
LtCdr (later Rear Admiral) Komazawa Katsumi (42)(former CO of RO-19) is appointed the CO.

30 November 1929:
LtCdr (later Rear Admiral) Fukuzawa Tsunekichi (41)(former CO of TAKE) is appointed the CO.

1 April 1930:
LtCdr Fukuzawa is appointed the CO of I-51 as an additional duty.

1 December 1930:
LtCdr (later Captain) Shiwa Kunimori (44)(former CO of RO-55) is appointed the CO.

16 July 1931:
LtCdr (later Captain) Kume Ikuji (46)(former CO of RO-66) is appointed the CO.

1 November 1932:
LtCdr (Captain, posthumously) Okushima Takasaburo (44)(former CO of I-56) is appointed the CO.

10 April 1933:
LtCdr (later Captain) Matsuo Yoshiyasu (47)(former CO of RO-55) is appointed the CO.

1 November 1934:
LtCdr (later Captain) Hamano Motoichi (47)(former CO of RO-66) is appointed the CO.

Mid-1935:
Transferred to Maizuru Naval Engineering School, used as a stationary training vessel thereafter.

3 July 1935:
LtCdr (promoted Cdr 15 November) Okushima Takasaburo (44)(former CO of I-56) is appointed the CO (his second tour as the CO of that boat).

2 November 1936:
Cdr (Captain, posthumously) Endo Yukio (46)(former CO of I-59) is appointed the CO.

15 November 1937:
LtCdr (promoted Cdr 15 November 1938; Rear Admiral, posthumously) Fujii Akiyoshi (49)(former CO of I-64) is appointed the CO.

15 December 1938:
LtCdr (later Captain) Otani Kiyonori (49)(former CO of I-60) is appointed the CO.

1 February 1939:
I-52 is temporarily attached to Maizuru Naval District.

20 February 1939:
LtCdr (later Captain) Shichiji Tsuneo (49)(former CO of I-69) is appointed the CO.

1 November 1939:
LtCdr Hirokawa Takashi (51)(former CO of RO-68) is appointed the CO.

15 October 1940:
LtCdr (later Cdr) Kawasaki Rokuro (51)(former CO of RO-59) is appointed the CO.

31 July 1941:
I-52 is reattached to Kure Naval District. LtCdr (Cdr, posthumously) Ota Takeshi (55)(former CO of RO-62) is appointed the CO.

31 October 1941:
LtCdr (later Rear Admiral, JMSDF) Sekido Yoshimitsu (57)(currently serving as instructor at submarine school) is appointed the CO of I-52 as an additional duty.

8 December 1941:
After the beginning of the Pacific War, the old I-52 is assigned to Kure Guard Force and used as training vessel in the Inland Sea.

10 April 1942:
I-52 remains assigned to training duties, later participates in testing different submarine garbage disposal units.

20 May 1942:
I-52 is renumbered I-152. LtCdr (Captain, posthumously) Shimose Kichiro (58)(current CO of RO-31) is appointed the CO of I-152 as an additional duty.

30 June 1942:
Lt (later Cdr) Hashimoto Mochitsura (59)(former torpedo officer of I-24) is appointed the CO of I-152 and RO-31 as an additional duty.

14 July 1942:
Placed in reserve at Kure.

20 July 1942:
LtCdr (Cdr, posthumously) Ota Takeshi (current CO of I-172) is appointed the CO of I-152 as an additional duty (his second tour as the CO of that boat).

1 August 1942:
Stricken from the fleet. Removed from the Navy List. Used as a stationary training vessel at the Kure Submarine School, later transferred to Hirao Branch of the Otake Submarine School (Yamaguchi Prefecture) and designated Submarine Hulk No. 14.

15 August 1945:
Laid up at Hirao.

June 1946:
At the Harima Zosen Dockyard of the former Kure Navy Yard with RO-13.

1948:
Scrapped.


Author's Note:
Thanks go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan.

Bob Hackett & Sander Kingsepp


Back to Submarine Page