SOKO-JUNYOKAN!

(IJN YAKUMO at Kure in 1905 - digitally colorized by Irotooko, Jr)

IJN YAKUMO: Tabular Record of Movement

© 2009-2016 Bob Hackett and Sander Kingsepp
Revision 2


26 March 1898:
Stettin, Germany. Laid down as an armored cruiser at the Aktien-Gesellschaft Vulcan shipyard and named YAKUMO.

22 March 1899:
Captain (later Vice Admiral) Togo Masamichi (4) is appointed Chief Bringing (Equipping) Officer.

7 August 1899:
Launched.

25 December 1899 :
Captain Togo is appointed CO.

20 June 1900:
Completed.

1 November 1900:
Captain (later Vice Admiral) Tomioka Sadayasu (5) is appointed CO.

6 July May 1901:
Captain (later Rear Admiral) Yasuhara Kinji (5) is appointed CO.

25 June 1903:
Captain (later Rear Admiral) Matsumoto Arinobu (7) is appointed CO.

1904-1905: Russo-Japanese War:
Assigned to the 2nd squadron, 2nd fleet.

10 August 1904:
Participates in the Battle of the Yellow Sea. The Russian First Pacific Squadron sails out of Port Arthur to engage Admiral (later Fleet Admiral, Marquis) Togo Heihachiro’s fleet blockading the port. The Russian squadron consists of six battleships, four protected cruisers and 14 destroyers. Admiral Togo’s fleet consists of four battleships, two armored cruisers, eight protected cruisers, 18 destroyers, and 30 torpedo boats. The battle that ensues between the Japanese and Russian forces ends in a draw, but the Russian fleet never again attempts to break out into the open sea.

October 1904:
Russian Admiral Zinovi P. Rozhdestvenski’s Baltic fleet departs on an eight-month journey to the Far East. Rear Admiral Nikolai Nebogatov's Third Pacific Squadron joins Rozhdestvenski's fleet in May 1905.

8 April 1905:
YAKUMO is at Kure.

26 May 1905:
The 45-ship Russian fleet is sighted entering Japanese waters.

27 May 1905:
The Combined Fleet under Admiral Togo sorties from Chinhae, Korea to engage the Russians.

27-28 May 1905: The Battle of Tsushima:
YAKUMO is flagship of the Third Fleet. In a running gun battle off Okinoshima, Admiral Togo Heihachiro's fleet of battleships, cruisers and smaller ships battle Rozhdestvenski's fleet. YAKUMO and armored cruiser IWATE seriously damage Russian Captain Vladimir Miklukha’s battleship ADMIRAL USHAKOV.

28 May 1905:
YAKUMO and armored cruiser AZUMA again intercept ADMIRAL USHAKOV. She is hit by six 203mm and nine 152mm shells. The Japanese offer to accept the ship’s surrender, but none of the Russian sailors leave their battle stations. At 1810, ADMIRAL USHAKOV is scuttled to avoid falling into Japanese hands.

In all, 34 Russian vessels are sunk, scuttled or captured. Only two Russian destroyers and a light cruiser reach Vladivostock, Siberia. Six other smaller ships reach neutral ports and are interned. 4,830 Russian officers and men are KIA and 5,917 captured. Togo loses three torpedo boats and several capital ships are damaged.

July 1905:
YAKUMO participates in the capture and occupation of Sakhalin Island.

2 November 1905:
Captain Saito Koshi (7) is appointed CO.

7 April 1906:
Captain (later Vice Admiral) Sendo Taketeru (10) is appointed CO.

1 July 1907:
Captain (later Rear Admiral) Tonami Kurakichi (11) is appointed CO.

28 August 1908:
Captain (later Rear Admiral) Nishiyama Sanechika (8) is appointed CO.

10 December 1908:
Captain (later Rear Admiral) Hideshima Shichisaburo (13) is appointed CO.

4 March 1909:
Captain (later Vice Admiral) Nakano Naoe (15) is appointed CO.

1 April-22 May 1909:
Yokosuka Navy Yard. Captain Nakano is assigned additional duty as Equipping Officer .

22 May 1909:
Captain Nakano again is appointed CO.

1 December 1909:
Captain (later Rear Admiral) Imai Kanetane (13) is appointed CO.

31 January 1911:
Yokosuka Navy Yard. Captain (later Vice Admiral) Eguchi Rinroku (12) is appointed Equipping Officer and additional duty as CO of YAKUMO.

23 May 1911:
Captain (later Rear Admiral) Mori Yoshiomi (14) is appointed CO.

2 September 1911:
Captain Eguchi is again appointed Equipping Officer and additional duty as CO of YAKUMO and CO of SAGAMI.

21 September 1911:
The CO of NANIWA, Captain (later Rear Admiral) Hara Seigo (13) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

22 May 1912:
Captain Hara Seigo is appointed CO.

13 July 1912:
Captain (later Vice Admiral) Funakoshi Kajishiro (16) is appointed CO.

13 November 1912:
Captain (later Vice Admiral) Chisaka Tomojiro (14) is appointed CO.

12 February 1913:
The new CO of KATORI, Captain Chisaka, is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

1 April 1913:
Captain (later Rear Admiral) Arakawa Chugo (15) is appointed CO.

7 April 1914:
Captain (later Rear Admiral) Shimodaira Eitaro (17) is appointed CO.

4 August 1914:
World War 1 begins.

October 1914:
The Imperial Japanese Navy sends YAKUMO and armored cruiser OKIWA to the eastern coast of the Bay of Bengal to reinforce CHIKUMA and Russian cruiser ZHEMCHUG in the hunt for commerce-raiding German light cruiser EMDEN.

October -November 1914:
YAKUMO participates in the in the blockade and siege of the German colony of Tsingtao (now Qingdao).

1 December 1914:
Captain (later Rear Admiral) Shiraishi Naosuke (17) is appointed CO.

19 May 1915:
Captain (later Vice Admiral) Kuwashima Shozo (20) is appointed CO.

13 December 1915:
Captain (later Rear Admiral) Yoshida Takeshi (18) is appointed CO.

1 April 1916:
Captain Yoshida is relieved.

1 August 1916:
Captain (later Vice Admiral) Saito Shichigoro (20) is appointed CO.

5 April 1917:
YAKUMO and TOKIWA depart Yokosuka for North America, Hawaii and the South Seas islands on a training cruise with the cadets of the 44th class of Etajima.

17 August 1917:
Arrives at Yokosuka.

1 December 1917:
Captain (later Vice Admiral) Tosu Tamaki (25) is appointed CO.

17 December 1917:
Captain Tosu is assigned additional duty as CoS, 1st Special Task Fleet.

25 September 1918:
Captain Tosu again is appointed CO.

18 October 1918:
Captain (later Admiral) Nomura Kichisaburo (26) is appointed CO.

10 November 1918:
Captain (later Rear Admiral) Imaizumi Tetsutaro (25) is appointed CO.

25 November 1918:
Captain (later Rear Admiral) Omi Heishiro (23) is appointed CO.

5 August 1919:
Captain (later Rear Admiral) Usagawa Tomoyoshi (26) is appointed CO.

1 May 1920:
Captain Nino Tsukasa (22) is appointed CO.

20 August 1921:
YAKUMO departs Yokosuka with IZUMO for the Panama Canal and the European continent with the cadets of the 49th class.

1 April 1921:
Captain (later Vice Admiral) Kanesaka Takashi (27) is appointed CO.

1 September 1921:
Re-rated a first-class coast defense ship.

25 September 1921:
YAKUMO is in the Training Squadron with IZUMO (F).

15 October 1921:
Passes through the Panama Canal.

4 April 1922:
Arrives back at Yokosuka.

15 April 1922:
Captain Kuwai Taizo (27) is appointed CO.

1 December 1922:
Captain (later Vice Admiral) Ugawa Wataru (28) is appointed CO.

27 November 1923:
YAKUMO and armored cruisers ASAMA and IWATE depart Yokosuka for Southeast Asia and Australia on a training cruise with the 51st class.

5 April 1924:
Arrives back at Yokosuka.

15 April 1924:
Captain (later Rear Admiral) Kanoe Saburo (30) is appointed CO.

10 November 1924:
YAKUMO departs Yokosuka with ASAMA and IZUMO for west coast of North America with the cadets of the 52nd class.

4 April 1925:
Arrives at Yokosuka.

15 April 1925:
Captain (later Vice Admiral) Kondo Naokata (30) is appointed CO.

10 July 1925:
The CO of HARUNA, Captain (later Vice Admiral) Ishikawa Kiyoshi (30) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

1 December 1925:
Captain (later Vice Admiral) Uemura Shigeo (31) is appointed CO.

30 June 1926:
YAKUMO departs Yokosuka with ASAMA and IZUMO for the Mediterranean with the cadets of the 54th class.

17 January 1927:
Arrives at Yokosuka.

1 February 1927:
Captain Miyabe Mitsutoshi (31) is appointed CO.

15 November 1927:
Captain (later Rear Admiral) Iwaihara Fuchina (36) is appointed CO.

1 December 1927:
Captain (later Vice Admiral) Idemitsu Manbei (33) is appointed CO.

23 April 1928:
YAKUMO departs Yokosuka with IZUMO for Southeast Asia and Australia with the cadets of the 56th class.

3 October 1928:
Arrives at Yokosuka.

1 February 1929:
The CO of NISSHIN, Captain (later Rear Admiral) Ishikawa Tetsushiro (33) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

1 May 1929 :
Captain Yamamoto Matsushi (33) is appointed CO.

30 November 1929:
The CO of FURUTAKA, Captain (later Rear Admiral) Tajiri Toshiro (33) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

May 1930:
Re-rated a coast defense ship.

18 November 1930:
YAKUMO departs Yokosuka with IZUMO and the Training Squadron with the cadets of the 58nd class for visits to Tsingtao and Shanghai.

1 August 1930:
Captain (later Vice Admiral) Sato Saburo (34) is appointed CO.

30 December 1930:
Arrives at Sasebo.

5 March 1931:
Departs Sasebo with IZUMO for with the cadets of the 58th class visiting Mako, Keelung, Hong Kong, the Suez Canal, Port Said, Naples and Marseilles.

16 August 1931:
Arrives at Sasebo.

1931-1939:
YAKUMO is reassigned as a Naval Academy training ship. She participates in oceanic navigation and cadet officer training and makes over 14 long distance voyages to Europe, North America and South America and the South Pacific.

15 October 1931:
Captain (later Vice Admiral) Niimi Masaichi (36) is appointed CO.

6 March 1933:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for Suez and the Mediterranean Sea on a training cruise with the 60th class.

26 July 1933:
Returns to Yokosuka.

15 November 1933:
Captain (later Vice Admiral) Soejima Daisuke (38) is appointed CO.

20 February 1934:
Captain (later Vice Admiral) Sugiyama Rokuzo (38) is appointed CO.

20 February 1935:
Departs Yokosuka with the Training Squadron visiting various countries on the Pacific coast with the 62nd class.

22 July 1935:
Arrives at Yokosuka.

11 September 1935:
Captain (later Rear Admiral) Chiba Keizo (38) is appointed CO.

15 November 1935:
Captain (later Vice Admiral) Nakamura Toshihisa (39) is appointed CO.

9 June 1936:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for the East Coast of North America on a training cruise with the 63rd class.

6 November 1936:
While on a training voyage between Saipan and Truk, YAKUMO suffers an accidental gas explosion in the forward shell magazine that kills four sailors and floods the front food locker. Repairs are made underway.

20 November 1936:
Arrives at Yokosuka after completing a voyage of 23,272 nms.

1 December 1936:
Captain (later Vice Admiral) Ugaki Matome (40) is appointed CO.

7 June 1937:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for Suez and the Mediterranean Sea on a training cruise with the 64th class.

19 October 1937:
YAKUMO and IWATE return to Yokosuka.

1 December 1937:
The CO of TAKAO, Captain (later Vice Admiral, Marquis) Daigo Tadashige (40) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

25 January 1938:
Captain (later Vice Admiral) Maeda Minoru (41) is appointed CO.

6 April 1938:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for Southeast Asia on a training cruise with the 65th class.

29 June 1938:
Returns to Yokosuka.

1 July 1938:
Battleship YAMASHIRO’s CO, Captain Abe Kasuke (former CO of NAKA), is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

20 August 1938:
Captain (later Vice Admiral) Kondo Yasuichiro (42) is appointed CO.

16 November 1938:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for Southeast Asia on a training cruise with the 66rd class.

30 January 1939:
Returns to Yokosuka.

1 February 1939:
The CO of MUTSU, Captain (Vice Admiral, posthumously) Goto Aritomo (38) is assigned additional duty as CO of YAKUMO.

15 May 1939:
Captain (later Vice Admiral) Yamasaki Shigeaki (41) is appointed CO.

4 October 1939:
YAKUMO and IWATE depart Yokosuka for Hawaii and the South Seas Islands on a training cruise with the 67rd class.

20 November 1939:
Returns to Yokosuka.

23 December 1939:
The Training Squadron (YAKUMO and IWATE) is deactivated.

27 December 1939:
Captain (later Rear Admiral) Ogata Tsutomu (42) is appointed CO.

9 July 1940:
Captain (later Vice Admiral) Prince Asaakira Kuni (49) is appointed CO.

1 November 1940:
Captain (later Rear Admiral) Yamanori Kamenosuke (45) is appointed CO.

1942-1945:
YAKUMO remains within the Inland Sea throughout the war. She is assigned to training duties and not used in combat operations.

5 May 1942:
Captain (later Rear Admiral) Kobe Yuji (45) is appointed CO..

1 July 1942:
Re-rated a first-class cruiser. 12.7mm anti-aircraft guns in two towers and numerous MGs are fitted.

14 July 1942:
Captain (later Rear Admiral) Kato Yoshiro (43) is appointed CO.

July 1943:
Captain Sasaki Kiyoharu (40) is posted CO.

5 September 1943:
YAKUMO is reassigned to the First Fleet, Combined Fleet.

1 December 1943:
Attached to the Kure Naval District.

14 December 1943:
Captain Teraoka Masao (46) is appointed CO.

5 August 1944:
Captain Sasaki Kiyoharu (40) is appointed CO.

30 January 1945:
Captain Teraoka Masao (46) (former CO of SUZUYA) is posted CO. Captain Sasaki is later posted CO of RYUHO.

14 May 1945:
Captain Sato Keizo (38) is appointed CO.

15 September 1945:
Captain Miyata Eizo (49) is appointed CO.

1 October 1945:
Removed from the Navy List.

28 October 1945:
Captain Sawamura Seiji (49) is appointed CO.

1 December 1945:
Assigned to the Allied Repatriation Service as a special cargo ship.

7 December 1945:
Begins demobilization transport of Japanese repatriates from Taiwan and the Chinese mainland.

June 1945:
Completes assignment with the Allied Repatriation Service during which she transports 9,010 repatriates.

26 June 1946:
Captain Sawamura is relieved.

20 July 1946:
Maizuru. Arrives at Hitachi Shipbuilding & Engineering shipyard for scrapping.

1 April 1947:
YAKUMO completes scrapping. Her main anchor is displayed at Maizuru.


Authors' Note:
Thanks go to Matthew Jones of MS and Fontessa-san of Japan for identifying additional COs.

- Bob Hackett and Sander Kingsepp.


Back to Cruiser Page