KAIBOKAN!

(Type C Escort by Takeshi Yuki scanned from "Color Paintings of Japanese Warships")

IJN Escort Takane:
Tabular Record of Movement

2009 Bob Hackett and Peter Cundall


15 December 1944:
Tamano. Laid down at Mitsui Engineering & Shipbuilding.

13 February 1945:
Launched and named TAKANE.

26 April 1945:
Completed and registered in the IJN. LtCdr Nakamura Fukujiro is the Commanding Officer. Attached to the Kure Guard Unit at Nanao Bay.

April -May 1945:
Undergoes training and conducts anti-submarine exercises in Nanao Bay.

5 May 1945:
After completion of training, TAKANE is attached to to the Maizuru Naval District in the newly formed 51st Division.

July 1945:
Near Tsugaru Strait. Engages in anti-aircraft and anti-submarine protection of convoys.

30 July 1945:
Maizuru Bay. Carrier aircraft of Vice Admiral (later Admiral) John S. McCain's Task Force 38 sink minelayer TOSHIMA and cargo ship TARUYASU MARU. They damage TAKANE and kaibokan CD-2, sub tender CHOGEI, submarine I-153, minelayer TATSUMIYA MARU and merchants SHOTAI and FUKUAN MARUs.

15 August 1945:
TAKANE is at Kure in a slightly damaged state when Emperor Hirohito (Showa) broadcasts an Imperial Rescript from the Imperial Palace in Tokyo that calls for an end to hostilities.

5 October 1945:
Removed from the Navy List.

27 November 1947:
Scrapped.


Authors' Notes:
Thanks go to Matthew Jones for help in identifying COs.

-Bob Hackett and Peter Cundall


Back to Escort Page