SENSUIKAN!

(RO-46)

IJN Submarine RO-37:
Tabular Record of Movement

© 2001-2017 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 3


10 December 1942:
Lt (later Cdr, posthumously) Sato Sakuma (60) (former CO of RO-62) is posted Chief Equipping Officer.

1 May 1943:
Lt Sato is promoted LtCdr.

30 June 1943:
Sasebo Navy Yard. RO-37 is completed and attached to the Maizuru Naval District. LtCdr Sato is the Commanding Officer. On that same day, RO-37 is assigned to SubRon 11.

16 September 1943:
Assigned to the Sixth Fleet.

22 September 1943:
Departs Maizuru for Truk.

24 September 1943: Reassigned to Sixth Fleet, SubRon 1.

7 October 1943:
Arrives at Truk. RO-37 is in Captain (Rear Admiral, posthumously) Shimizu Taro’s (48) SubDiv 34 with RO-36.

20 October 1943:
Departs Truk on her first war patrol to patrol E of the New Hebrides as a part of "A" Group.

31 October 1943:
Reassigned to SubDiv 34.

1 November 1943::
Lt Nomura is promoted LtCdr.

November 1943:
Returns to Truk.

15 December 1943:
Truk. HEIAN MARU transfers stores to RO-37.

31 December 1943:
Truk. HEIAN MARU transfers stores to RO-37.

3 January 1944:
RO-37 departs Truk to patrol off the New Hebrides. No contacts thereafter.

22 January 1944:
Near San Cristobal Island, Solomons. RO-37 sights and torpedoes fleet oiler USS CACHE (AO-67) enroute to Espiritu Santo. LtCdr Sato hits CACHE port side with a torpedo at 12-08S, 164-23E. CACHE sends out a distress call that is picked up by Cdr F. Myhre's nearby USS BUCHANAN (DD-484) enroute to Espirtu Santo from Purvis Bay, Florida Island.

BUCHANAN goes to CACHE's rescue at flank speed. She makes a radar contact at 12,750 yards. Cdr Myhre closes to 2,000 yards, snaps on his searchlight and illuminates a diving submarine. BUCHANAN loses radar contact, but her sonar reacquires the target at 1,250 yards. After two hours of depth charge attacks, the BUCHANAN sinks RO-37 at 11-47S, 164-17E. In the morning, a large amount of debris was sighted in the attack area.

17 February 1944:
Presumed lost with all 61 hands in New Hebrides area.

30 April 1944:
Removed from the Navy List.


Author's Note:
Thanks go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and to Matt Jones for additional Co info in Rev 2.

– Bob Hackett and Sander Kingsepp.


Imperial Submarines

SENSUIKAN!

(RO-46)

IJN Submarine RO-36:
Tabular Record of Movement

© 2001-2017 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 2


27 May 1943:
Kobe. RO-36 is completed at Mitsubishi Shipbuilding, commissioned in the IJN and assigned to the Maizuru Naval District. Lt Okada Hideo (61) is the Commanding Officer.

31 May 1943:
Reassigned to SubRon 11.

20 August 1943:
Reassigned directly to the Sixth Fleet.

5 September 1943:
Departs Maizuru for Truk.

24 September 1943:
Departs Truk for the New Hebrides area on her first war patrol.

13 October 1943:
Off New Hebrides. RO-36 attacks a lone merchant, but fails to hit her. That same day, 40 crewmembers come down with food poisoning.

14 October 1943:
RO-36 is ordered to return to base.

21 October 1943:
Returns to Truk.

31 October 1943:
Reassigned to SubDiv 34.

1 November 1943:
Lt Okada is promoted LtCdr.

26 November 1943:
Lt Kawashima Tetsuo (64) is posted CO. LtCdr Okada is later posted CO of I-176.

4 December 1943:
HEIAN MARU transfers torpedoes to RO-36.

6 December 1943:
HEIAN MARU transfers supplies to RO-36.

8 December 1943:
HEIAN MARU transfers supplies to RO-36 and I-36. RO-36 departs Truk to reconnoiter Espiritu Santo on her second war patrol.

8 January 1944:
Returns to Truk.

19 January 1944:
Truk. HEIAN MARU transfers torpedoes to RO-36 and I-180.

31 January 1942:
HEIAN MARU transfers torpedoes to RO-36 and RO -40.

31 January 1944: American Operation "FLINTLOCK" - The Invasion of the Marshalls:
Vice Admiral (later Admiral) Marc A. Mitscher's (USNA '10) Task Force 58 lands the 4th Marine Division and the Army's 7th Infantry Division that capture the Kwajalein, Roi-Namur and Majuro atolls.

Truk. That same day, HEIAN MARU transfers torpedoes to RO-36 and RO-40.

25 January 1944:
Truk. HEIAN MARU transfers stores to RO-36 and I-169.

1 February 1944:
LtCdr Kawashima Tatsuo (64) is posted as the next CO of RO-36.

17 to 19 February 1944:
TF 58 raids Truk. RO-36, I-10 and RO-42 attempt to intercept the attackers.

25 February 1944:
Departs Truk to patrol in the Marshalls on her third war patrol.

1 March 1944:
The RO-36 is redirected to reconnoiter Roi Island.

4 March 1944:
After sunset, RO-36 surfaces off Roi, but fails to detect any enemy forces.

15 March 1944:
RO-36 is redirected to an area 60 miles E of Kwajalein and then to Pingelap Atoll to rescue Japanese coast-watchers.

23 March 1944:
Pingelap Atoll. The RO-36 takes the coast-watchers aboard .

28 March 1944:
Returns to Truk.

15 April 1944:
Departs Truk for Maizuru.

22 April 1944: American Operations "PERSECUTION" and "RECKLESS" - The Landings on New Guinea:
Rear Admiral (later Vice Admiral) Daniel E. Barbey’s (USNA ’12) Task Force 77 lands the 41st and 24th Infantry divisions of Lt Gen (later General) Robert L. Eichelberger's I Corps at Aitape and Tanahmerah Bay (PERSECUTION) and at Humboldt Bay, Hollandia, New Guinea (RECKLESS).

26 April 1944:
The RO-36 returns to Maizuru for an overhaul. While in port, LtCdr Kawashima Tatsuo assumes command.

4 June 1944:
Departs Maizuru via Saeki, Kyushu on a supply run to Wewak, New Guinea.

11 June 1944:
Departs Saipan on her fourth war patrol to patrol off northern coast of New Guinea

13 June 1944: Operation "A-GO" - The Defense of the Marianas:
Tokyo. The CINC, Combined Fleet, Admiral Toyoda Soemu (33)(former CO of HYUGA), activates A-GO and orders Vice Admiral Takagi Takeo (39)(former CO of MUTSU), CINC, Sixth Fleet (Submarines) to redeploy his boats to the Marianas. From his Headquarters on Saipan, Takagi orders all available submarines to deploy E of the Marianas.

After the Japanese detect the presence of an American Task Force off the Marianas, RO-36 is redirected to the Saipan area with RO-43 and reassigned to SubRon 7 at Truk.

The RO-36 sends a regular situation and weather report that day to ComSubRon 7. It is the last report received from RO-36.

75 miles E of Saipan. Cdr (later Captain) Warner R. Edsall’s (later CO of USS MISSOURI-BB-63) USS MELVIN (DD-680) is part of the screen of Task Group 52.17's battleships approaching to bombard Saipan. About midnight, MELVIN's radar detects a surfaced submarine. Cdr Edsall closes and opens fire with his 5-inch main armament. MELVIN sinks the submarine - probably the RO-36 - with depth charges at 15-21N, 147-00E.

12 July 1944:
Presumed lost with all 77 hands N of New Guinea. Lt Kawashima is promoted LtCdr, posthumously.

10 August 1944:
Removed from the Navy List.


Author's Note:
Thanks go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and to Matt Jones for additional CO info in Rev 2.

– Bob Hackett and Sander Kingsepp.


Back to Submarine Page