Submarine Depot Ships

IJN Submarine Depot Ships


(Chogei by Takeshi Yuki scanned from "Color Paintings of Japanese Warships")

HIJMS JINGEI: Tabular Record of Movement

© 1998-2005 Bob Hackett, Sander Kingsepp and Peter Cundall


16 February 1922:
Nagasaki. Laid down at Mitsubishi Shipbuilding.

1 May 1923:
Captain Kumashiro Moritsugu (28th)(former CO of KOMAHASHI) is posted as the Chief Equipping Officer.

4 May 1923:
Launched and named JINGEI (Swift Swimming Whale).

30 August 1923:
Nagasaki. Completed and registered (commissioned) in the IJN in the Yokosuka Naval District. Captain Kumashiro is the Commanding Officer.

1 December 1924:
Captain (later Vice Admiral) Takasaki Chikateru (30th) assumes command. That same day, the JINGEI is rated a 5,160-ton submarine tender.

20 October 1925:
Captain (later Rear Admiral) Takita Yoshio (31st) assumes command. Captain Takasaki is reassgned as CO of HYUGA.

1 November 1926:
Captain (later Rear Admiral) Komori Kichisuke (31st) (former XO of HYUGA) assumes command.

15 November 1927:
Captain (later Vice Admiral) Wanami Hoichi (32nd) (former CO of SubDiv 6) assumes command.

10 December 1928:
Captain (later Rear Admiral) Kawamura Shigemoto (33rd) (former CO of SubDiv 18) assumes command.

3 October 1929:
Captain (later Vice Admiral) Idemitsu Manbei (33rd) assumes command. Captain Kawamura Oka is reassigned to the Yokosuka Naval District.

5 October 1929:
Captain (later Vice Admiral) Hiraoka Kumeichi (39th) (former CO of I-55) assumes command.

30 November 1929:
Captain (later Rear Admiral) Teramoto Takeji (33rd) assumes command. Captain Hiraoka is reassigned as CO of SubDiv 25.

15 November 1930:
A new, but now unknown, Captain assumes command. Captain Teramoto is later reassigned as CO of YAMASHIRO.

14 November 1931:
Captain (later Vice Admiral), the Marquis, Komatsu Teruhisa (37th) (former CO of ITSUKUSHIMA) assumes command.

1 December 1932:
Captain (later Vice Admiral) Sukigara Tamazo (37th) assumes command. Captain Komatsu is later reassigned as the CO of KISO.

20 October 1933:
Captain (later Vice Admiral) Higuchi Shuichiro (37th) assumes command. Captain Sukigara is reassigned as the Chief Equipping Officer of the submarine tender TAIGEI under construction at Yokosuka.

9 October 1934:
A now unknown Captain assumes temporary command.

22 October 1934:
Captain Higuchi resumes command.

1 December 1936:
Captain (later Vice Admiral) Oka Takazumi (39th) (former CO of RO-61) assumes command.

7 July 1937: The Marco Polo Bridge ("China") Incident:
Lugouqiao, China. Japanese troops are on night maneuvers at the bridge. They fire blank cartridges. Chinese troops fire back, but do not cause injuries. At morning roll call, the Japanese discover a soldier missing and assume the Chinese captured him. The Japanese demand entry to Beijing to look for the soldier. The Chinese refuse. The Japanese then bomb the city. An undeclared war on China begins.

After the start of the hostilities, it is presumed that the Chinese Fleet willl attempt a full-scale campaign, but it does not materialize. One month later, SubRon 2 is charged with the escort of the Army's 10th Division to the Chinese mainland. Originally, the escort is intended to include Kaidai-class submarines, but the idea is dropped.

4 August 1937:
Troops are embarked at Mutsure harbor.

5 August 1937:
The JINGEI serves as the flagship of ComSubRon 2, Second Fleet. She joins the escort of Fleet Convoy No. 6 en route from Mutsure to Taku, China.

18 August 1937:
The 6th Convoy arrives at Taku harbor, China.

1 December 1937:
Captain (later Rear Admiral) Koda Takero (41st) assumes command. Captain Oka is reassigned to the Naval General Staff.

15 December 1938:
Captain (later Vice Admiral) Yamazaki Sukeichi (39th) assumes command. Captain Koda is reassigned as CO of the YUBARI.

14 November 1939:
Captain (later Vice Admiral) Watanabe Seishichi (42nd) assumes command. Captain Yamazaki is later reassigned as the CO of KAMOI.

11 October 1940: Imperial Naval Review:
Yokohama Bay. A Naval Review takes place to celebrate the 2,600th anniversary of Emperor Jimmuís enthronement. 98 IJN warships with a total of 596,060-tons are present. Emperor Hirohito (Showa) inspects the fleet from his flagship, the battleship HIEI. The ceremony is supervised by the CINC,Combined Fleet, Vice Admiral Isoroku Yamamoto from his flagship, the battleship NAGATO. The submarine tenders JINGEI and CHOGEI are present for the Review.

19 October 1940:
Captain (later Rear Admiral) Sato Shiro (43rd) (former CO of NOTORO) assumes command. Captain Watanabe is reassigned as the CO of CHOKAI.

15 November 1940:
Truk. The JINGEI is in Vice Admiral (later Admiral) Takasu Shiro's Fourth Fleet in Rear Admiral SatoTsutomu's SubRon 7 consisting of SubDivs 26, 27 and 33.

November 1941:
Truk. The JINGEI is in Vice Admiral (later Admiral) Inoue Shigeyoshi's (former CO of HIEI) Fourth Fleet as flagship of Rear Admiral (later Vice Admiral) Onishi Shinzo's SubRon 7 consisting of SubDivs 26, 27 and 33. She is equipped with an E7K2 ďAlfĒ floatplane.

2 December 1941: Operation "Z":
The coded signal "Niitakayama nobore (Climb Mt. Niitaka) 1208" is received from the Combined Fleet. It signifies that hostilities will commence on 8 December (Japan time). Mt. Niitaka, located in Formosa (now Taiwan), is then the highest point in the Japanese Empire.

8-10 December 1941: The Invasion of Wake Island:
Kwajalein. Departs with Rear Admiral
(Vice Admiral, posthumously) Kajioka Sadamichi's (former CO of KISO) Wake Island Attack Force: CruDiv 18ís TATSUTA and TENRYU, DesRon 6's light cruiser YUBARI, DesDiv 29ís OITE and HAYATE, DesDiv 30ís KISARAGI, MUTSUKI, YAYOI and MOCHIZUKI, two converted destroyer transports and the transports KONGO MARU and KINRYU MARU.

29 December 1941:
At about 0200, the submarine RO-60, enroute to Kwajalein in bad weather, runs hard aground on a reef N of the atoll damaging her pressure hull and diving tanks. About 1300, ComSubRon 7, Rear Admiral Onishi arrives with JINGEI to personally supervise the rescue operation. In heavy surf, the RO-60 is damaged again, her list increases and she has to be abandoned. Secret documents are destroyed. All of her 66 crewmen are taken aboard the JINGEI.

10 April 1942:
Truk. Captain (later Rear Admiral) Okura Tomesaburo (43rd) (former CO of AS TAIGEI) assumes command. Captain Sato is reassigned as the CO of the YURA. The JINGEI is in the Fourth Fleet's SubRon 7 as tender for SubDivs 21, 26 and 33.

4 June 1942:
ComSubRon 7 Rear Admiral Onishi is relieved by Rear Admiral Yoshitomi Setsuzo (39th) (former CO of SubRon 4).

14 July 1942:
Rabaul. The JINGEI is assigned to Vice Admiral Mikawa Gunichiís Eighth Fleet as flaghip of SubRon 7 and tender for SubDiv 13ís I-121, I-122, I-123 and SubDiv 21ís RO-33 and RO-34.

October 1942:
USAAF B-17 "Flying Fortresses" begin bombing Rabaul.

7 November 1942:
The CHOGEI replaces the JINGEI as flagship of Rear Admiral Yoshitomi's SubRon 7. That same day, the JINGEI departs Rabaul with Rear Admiral Yoshitomi embarked.

10 November 1942:
Arrives at Truk from Rabaul. Rear Admiral Yoshitomi pays a courtesy call on the Combined Fleet's senior staff embarked on flagship YAMATO.

November 1942:
Arrives at Kure.

12 January 1943:
The JINGEI is attached to the Kure Naval District. She serves as the training vessel at the Kure Submarine School thereafter, with occasional trips to the Iyo Nada.

8 September 1943:
Captain Sato Keizo (42nd) assumes command. Captain Okura is reassigned and later KIA as the CO of the CHUYO.

16 October 1943:
Departs Kure to assist the supply ship MAMIYA, torpedoed off Chichi-Jima on 12 October by LtCdr David C. White's USS CERO (SS-225). The JINGEI finds the 15,820-ton MAMIYA drifting SW of the Ogasawara Islands and takes her in tow until the arrival of collier ASAKAZE MARU and destroyers OITE and ASANAGI that take over towing and escort duties.

19 October 1943:
Returns to Kure.

30 November 1943:
Drydocked at Kure.

19 December 1943:
The JINGEI departs Kure towing warship hull No. 300 (TONE-class cruiser) for conversion to the aircraft carrier IBUKI. She stops at Mutsure Island off Moji enroute to Sasebo.

21 December 1943:
Arrives at Sasebo.

December 1943:
Departs Sasebo for Kure.

1 January 1944:
Kure. Flagship of Rear Admiral (later Vice Admiral) Yamazaki Shigeaki's (41st) Kure SubRon consisting of SubDivs 18, 19 and 33.

5 February 1944:
Captain Oyama Toyojiro (47th) assumes command.

Summer 1944:
The JINGEI's two single-mount 76-mm (3-inch) AA are landed and replaced by 18 Type 96 25-mm guns.

11 August 1944:
Departs Kure on her first supply mission to Naha, Okinawa.

17 August 1944:
Returns to Kure.

Late August 1944:
Departs Kure on her second supply mission to Okinawa.

Early September 1944:
Departs Kure on her third supply mission to Okinawa.

18 September 1944:
Departs Kure for her fourth supply mission to Okinawa.

19 September 1944:
80 miles NW of Okinawa. Alerted by a code-breakers ULTRA message from COMSUBPAC, LtCdr Frederick A. Gunnís USS SCABBARDFISH (SS-397) intercepts JINGEI. Gunn sets up and fires four torpedoes. At 0900, two torpedoes hit JINGEI in her bow at 27-35 N, 127-07E. After being torpedoed, the JINGEI goes dead in the water.

LtCdr Gunn fires a spread of torpedoes "down the throat" at a counterattacking ďCHIDORI-classĒ escort, but misses. For the next three hours, SCABBARDFISH undergoes a depth charge attack, but suffers no damage. The last Gunn sees of the JINGEI, she is down by the bows.

Damaged severely forward of the bridge by the torpedoes, the JINGEI is later towed to shallow ground NE of Naha, Okinawa.

10 October 1944:
Vice Admiral (later Admiral) Marc A. Mitscherís (former CO of HORNET, CV-8) Task Force 38 consisting of Vice Admiral John S. McCain's TG 38.1, Rear Admiral Gerald F. Bogan's TG 38.2, Rear Admiral Frederick C. Sherman's TG 38.3 and Rear Admiral Ralph E. Davison TG 38.4 raids Okinawa and surrounding areas.

The stationary JINGEI is attacked by aircraft from TG 38.2's USS HANCOCK (CV-19). She sinks at 26-39N, 127-52E. Exactly 100 men are killed, but the number of wounded is unknown. Captain Oyama survives the sinking.[E-Note 1]

10 November 1944:
Removed from the Navy List.

September 1952:
Raised and towed to Kyushu, Japan.


Authors' Notes:
Special thanks for assistance go to Jean-Francois Masson of Canada and Steve Eckardt of Australia. .

- Bob Hackett, Sander Kingsepp and Peter Cundall.



Editor's Note 1 - TF 38's aircraft scored bomb hits on Jingei that caused her to settle to the bottom in shallow water on nearly even keel and trim with slight starboard list with both ends submerged and only upper works, the two stacks and bridge standing above water. The precise position before salvaged post-war was 12 miles WSW of Ie Shima, 28 miles NNW of Naha, per Bob Hackett who had an old map of Okinawa from when he was stationed there, as related on J-Aircraft.com on 2 July 2004. The 1952 salvage severed the fore-section forward of the bridge which was dismantled in-situ and refloated the main section for scrapping. - (Tully)


Back to Submarine Page