SOKO-JUNYOKAN!

(IJN IZUMO on Shanghai's Bund by Takeshi Yuki scanned from "Color Paintings of Japanese Warships")

HIJMS IWATE: Tabular Record of Movement

© 2007-2012 Bob Hackett and Sander Kingsepp
Revision 1


1898:
Newcastle upon Tyne, Elswick, England. Laid down at Sir W. G. Armstrong, Whitworth & Co., Ltd's shipyard.

17 June 1899:
Captain (later Vice Admiral) Yamada Hikohachi (C) is appointed Chief Bringing Officer and travels to Great Britain.

29 March 1900:
Launched and named IWATE.

1 September 1900:
Captain Yamada assumes command.

18 March 1901:
Completed. Rated a first-class cruiser and registered in the Yokosuka Naval District.

17 May 1901:
Arrives at Yokosuka.

6 July 1901:
Captain (later Vice Admiral) Taketomi Kunikane assumes command.

8 February 1904: The Russo-Japanese War:
Without waiting for a declaration of war, Japan opens hostilities with a surprise attack on the main Russian fleet base at Port Arthur (Lushun), Manchuria.

14 August 1904: The Battle off Ulsan:
The Russian command orders Rear Admiral Nikolai Essen to depart Vladivostok with his cruisers and rendezvous with the main Russian Port Arthur Squadron in the Sea of Japan. However, the fleet had not been sighted by the following morning. As the Russian squadron approached Pusan, Korea Admiral Yessen orders his squadron back to Vladivostok. During the night, Vice Admiral (later Admiral) Kamimura Hikonjo’s (4) fleet of armored cruisers IWATE, AZUMA, TOKIWA and IZUMO and protected cruisers NANIWA and TAKACHINO pass close to the Essen’s squadron, but on opposite courses. Neither is aware of the other.

14 August 1904:
At dawn, soon after Admiral Essen starts back to Vladivostok, the four Japanese armored cruisers are sighted. At 0520, the fleets had closed to 8,500 yards, and the Japanese ships open fire. Russian armored cruiser RURIK, subjected to heavy bombardment loses most of her officers. The Japanese take some hits, but the Russians sheer away. Strangely, Admiral Kamimura holds his course during the Russian turn, and when he turns, it is to a new course that lengthens the range. The Russian cruisers try to cover RURIK, but at 0830, Admiral Essen orders RURIK scuttled and heads back to Vladivostok. Kamimura’s cruisers chase them, but at 1115, after less than three hours pursuit, Admiral Kamimura the chase, turns back to Pusan.

12 January 1905:
Captain (later Vice Admiral) Kawashima Reijiro (11) assumes command.

26 May 1905:
In October 1904, Russian Admiral Zinovi P. Rozhdestvenski’s Baltic fleet departed on an epic eight-month journey to the Far East. Rear Admiral Nikolai Nebogatov's Third Pacific Squadron joins Rozhdestvenski's fleet in May 1905. Today, the 45-ship Russian fleet is sighted entering Japanese waters.

27 May 1905:
The Combined Fleet under Admiral Togo sorties from Chinhae, Korea to engage the Russians.

27-28 May 1905: The Battle of Tsushima:
IWATE is flagsip of Rear Admiral (Fleet Admiral, posthumously) Baron Shimamura Hayao Second Battle Division of the Second Fleet. In a running gun battle off Okinoshima, Admiral (later Fleet Admiral) the Marquis, Togo Heihachiro's fleet of battleships, cruisers, including IWATE, and smaller ships battle Rozhdestvenski. Thirty-four Russian vessels are sunk, scuttled or captured. Only two Russian destroyers and a light cruiser reach Vladivostock, Siberia. Six other smaller ships reach neutral ports and are interned. 4,830 Russian officers and men are KIA and 5,917 captured. Togo loses three torpedo boats and several capital ships are damaged.

2 February 1906:
Captain (later Admiral) Yamashita Gentaro (10) assumes command.

22 November 1906:
Captain (later Admiral) Arima, Ryokitsu (12) assumes command.

27 December 1907:
Captain (later Rear Admiral) Ishida Ichiro (11) assumes command.

15 September 1908:
Captain (later Rear Admiral) Mano Iwajiro (12)(former CO of KONGO) is posted CO.

4 March 1909:
Captain (later Rear Admiral) Kitano Katsuya (13) assumes command.

16 February 1910:
Captain Kitano assumes command of cruiser KASAGI as an additional duty.

19 March 1910:
Captain Kitano is relieved of command of KASAGI as an additional duty.

1 December 1910:
Captain (later Rear Admiral) Matsuoka Shuzo (14) assumes command and command of OKINOSHIMA as an additional duty.

23 May 1911:
Captain (later Rear Admiral) Hashimoto Matakichiro (13) assumes command.

13 July 1912:
Captain (later Rear Admiral) Hara Seigo (14) assumes command.

7 March 1913:
Captain (later Vice Admiral) Yamaguchi Kujuro (13), CO of battleship SATSUMA assumes command of IWATE as an additional duty.

24 May 1913:
Captain (later Rear Admiral) Uemura Tsunekichi (14), CO of SATSUMA, assumes command of IWATE as an additional duty.

31 August 1913:
Captain (later Admiral) Ide Kenji (16)(former Navy Department Adjutant) is posted CO.

1 December 1913:
Captain (later Rear Admiral) Hirose Koki (17)(former Chief-of-Staff, Mako Guard District) is posted CO. Captain Ide is promoted Rear Admiral and later posted Chief-of-Staff, Kure Naval District.

27 October 1914:
Captain (later Vice Admiral) Yamaguchi Ei (17)(former CO of CHITOSE) is posted CO.

25 January 1915:
It dispatches to the Mediterranean as a 2nd special duty fleet flagship.

1 April 1915:
An unknown officer is posted CO. Captain Yamaguchi is posted CO of IKOMA.

19 July 1915:
Captain (later Admiral) Hyakutake Saburo (19) assumes command.

1915:
World War I. IWATE is flagship of the the Second Battle Squadron, 2nd Fleet. She is sent to Tsingtao, China, and later to the Indian Ocean, where she escorts Allied convoys between Singapore and the Suez Canal.

20 April 1916:
IWATE and AZUMA depart Yokuska for Southeast Asia and Australia on a training cruise with the cadets of Etajima's 43rd class.

22 August 1916:
Returns to Yokosuka.

1 December 1916:
Captain (later Vice Admiral) Nakazato Shigetsugu (20) assumes command.

2 March 1918:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for the West Coast of North America on a training cruise with the 45th class.

6 July 1918:
Returns to Yokosuka.

15 August 1918:
Captain (later Rear Admiral) Tsukudo Jiro (24) assumes command.

9 July 1919: The 11th Naval Review:
Yokosuka. Emperor Taisho reviews 26 warships that participate in the review.

20 November 1919:
Captain (later Rear Admiral) Torisaki Yasuzo (27) assumes command.

21 August 1920:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for South America and the South Seas islands on a training cruise with the 48th class.

2 April 1921:
Returns to Yokosuka.

15 June 1921:
An unknown officer assumes command.

1 September 1921:
Rerated a first-class coast defense ship.

20 November 1921:
Captain (later Rear Admiral) Odera Ryokichi (27) assumes command.

15 April 1922:
Captain (later Vice Admiral) Hara Kanjiro (28) assumes command.

26 June 1922:
IWATE, IZUMO, ASAMA and the Training Squadron depart Yokosuka with the 50rd class of Etajima bound for Honolulu, Los Angeles, the Panama Canal, Rio de Janeiro (to attend a naval review commemorating the 100th anniversary of Brazil’s independence), Buenos Aires, Argentina, Capetown and Durban, S Africa. Lays over at Colombo, Ceylon, Singapore and Hong Kong.

8 February 1923:
Arrives back at Yokosuka.

5 March 1923:
Captain (later Admiral) Yonai Mitsumasa (29) assumes command.

7 November 1923:
IWATE, ASAMA and YAKUMO depart Yokosuka for Southeast Asia and Australia on a training cruise with the 51st class.

5 April 1924:
Arrives back at Yokosuka.

18 July 1924:
Captain (later Vice Admiral) Yasumi Saburo (29) (former Staff, Naval General Staff) is posted CO. Captain Yonai is posted CO of FUSO.

1924:
Rearmed with 14 each 6-inch/40 cal, eight each 3.1-inch/40 cal and one 3.1-inch AAsguns.

1 November 1924:
Captain (later Vice Admiral) Ishikawa Kiyoshi 30) assumes command.

1 May 1925:
An unknown officer assumes command.

10 July 1925:
Captain (later Rear Admiral) Ishikawa Kiyoshi (30) (former CO of YURA) is posted CO.

10 November 1925:
IWATE departs Yokosuka for Southeast Asia and Australia on a training cruise with the 53rd class.

1 December 1925:
Captain (later Vice Admiral) Edahara Yurikazu (31) (former CO of OI) is posted CO. Captain Ishikawa is later posted CO of HARUNA.

6 April 1926:
Arrives back at Yokosuka.

15 September 1926: Captain (later Rear Admiral) Isumi Kizo (31) (former CEO / CO of SENDAI) is posted CO.

1 February 1927:
Rear Admiral (later Admiral of the Fleet Rear Admiral) Nagano Osami (28) Nagano Osami (28) assumes command of the Training Fleet.

30 June 1927:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for Australia on a training cruise with the 55th class.

19 July 1927:
Arrives at Pearl Harbor, Hawaii.

22 July 1927:
Departs Pearl Harbor.

26 December 1927:
Arrives back at Yokosuka.

28 December 1927:
An unknown officer is posted CO. Captain Isumi is posted CO of HARUNA.

10 December 1928:
Captain (later Vice Admiral) Suzuki Giichi (32) (former CO of HYUGA) is posted CO.

1 July 1929:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for the Mediterranean Sea on a training cruise with the 57th class.

24 December 1929:
An unknown officer is posted CO. Captain Suzuki is later posted Chief-of-Staff, Kure Naval District.

27 December 1929:
Returns to Yokosuka.

1931:
Reboilered with six Yarrow boilers. Able to generate 7,000 ihp and make 16 knots.

1 April 1931:
Captain (later Rear Admiral) Okada Shunichi (35) (former CO of OI) is posted CO.

1 June 1931:
Rerated a coast defense ship.

1 March 1932:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for the West Coasts of North and Central Americas on a training cruise with the 59th class.

26 September 1932:
Captain (later Rear Admiral) Suzuki Kasuke (36) (former XO of KAGA) is posted CO. Captain Okada is later posted CO of KAGA.

14 July 1932:
Returns to Yokosuka.

6 March 1933:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for Suez and the Mediterranean Sea on a training cruise with the 60th class.

26 July 1933:
Returns to Yokosuka.

25 August 1933:
Captain (later Vice Admiral) Hara Kiyoshi (38) assumes command.

15 February 1934:
IWATE and ASAMA depart Yokosuka for the Southeast Asia and Australia on a training cruise with the 61st class.

26 July 1934:
Returns to Yokosuka.

1 September 1934:
Captain (later Rear Admiral) Fujimori Seiichiro (37) (former Chief-of-Staff, Manchurian Expeditionary Force) is posted CO. Captain Hara is later promoted Rear Admiral and posted Ordnance Bureau Chief at Sasebo Navy Yard.

15 November 1934:
Captain (later Rear Admiral) Yamada Seizo (37) (former CO of ISUZU) is posted CO. Captain Fujimori is later promoted Rear Admiral and posted ComCruDiv 10.

1 August 1935:
Assigned to the 1st Training Squadron with IZUMO. 16 November 1935: Captain (later Vice Admiral) Kakuta Kakuji (39) (former CO of FURUTAKA) is posted CO. Captain Yamada is later posted CO of KINRYU MARU.

9 June 1936:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for the East Coast of North America on a training cruise with the 63rd class.

20 November 1936:
Completes a voyage of 23,272 nms and returns to Yokosuka.

1 December 1936:
Captain (later Vice Admiral), the Marquis, Daigo Tadashige (40) assumes command.

7 June 1937:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for Suez and the Mediterranean Sea on a training cruise with the 64th class.

19 October 1937:
IWATE and YAKUMO return to Yokosuka.

1 December 1937:
Captain (later Vice Admiral) Ichise Shinichi (41) (former CO of SATA) is posted CO.

6 April 1938:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for Southeast Asia on a training cruise with the 65th class.

29 June 1938:
Returns to Yokosuka.

15 July 1938:
Captain (later Vice Admiral) Koyanagi Tomiji (42) (former ComDesDiv 1) is posted CO. Captain Ichise is later posted Chief-of-Staff, 1st China Expeditionary Fleet.

16 November 1938:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for Southeast Asia on a training cruise with the 66rd class.

28 January 1939:
Captain (later Rear Admiral) Iwagoe Kanki (38), CO of NACHI, assumes additional duty as CO of IWATE.

30 January 1939:
Returns to Yokosuka.

1 May 1939:
Captain (later Vice Admiral, posthumously) Ogata Masaki (41) (former CO of KAKO) is posted CO. Captain Iwagoe resumes full-time command of NACHI.

October 1939:
IWATE and YAKUMO depart Yokosuka for Hawaii and the South Seas Islands on a training cruise with the 67rd class.

20 November 1939:
Returns to Yokosuka.

27 December 1939:
An unknown officer is posted CO. Captain Ogata is posted CO of HAGURO.

1 February 1940:
Assigned to the 12th Squadron, 3rd Support Fleet.

10 November 1940:
Captain (later Rear Admiral) Owada Noboru (44) assumes command.

6 January 1941:
Captain Oka Tsuneo (41) is posted CO.

25 May 1942:
Captain (later Rear Admiral) Matsumoto Takeshi (45) assumes command.

1 July 1942:
Rerated as a first-class cruiser.

5 September 1942:
An unknown officer assumes command.

7 October 1942:
Captain Murayama Seiroku (42) assumes command.

1943:
Rerated a Training Ship.

18 February 1943:
Captain (Rear Admiral, posthumously) Inose Matsumori (40)(former CO of NISSHIN) assumes command.

8 November 1943:
Captain Oishi Kenshiro (42) assumes command.

1944:
Captain Shimizu Takeo assumes command.

25 March 1944:
Captain Okada Yusaku (47) (former ComSubDiv 15) is posted CO.

6 January 1945:
An unknown officer is posted CO. Captain Okada is posted CO of TONE.

19 March 1945:
Vice Admiral (later Admiral) Marc A. Mitscher's (former CO of HORNET, CV-8) Task Force 58 carriers USS ESSEX (CV-9), INTREPID (CV-11), HORNET (CV-12), WASP (CV-18), HANCOCK (CV-19), BENNINGTON (CV-20) and BELLEAU OOD (CVL-24) make the first carrier attack on the Kure Naval Arsenal. More than 240 aircraft attack battleships HARUNA, YAMATO, ISE, HYUGA, carriers RYUHO, KAIYO, AMAGI, KATSURAGI and other ships.

The fleet is defended vigorously, but unsuccessfully, by 54 Kawanishi N1K2-J Shiden-Kai ("George") fighters of Captain (later General and CINC, JSDF) Genda Minoru's (of AKAGI at Pearl Harbor) 343rd NAG based at Matsuyama airfield. The 343rd NAG pilots claim 52 aircraft shot down against 16 losses.

IWATE, enroute from Kure to Bungo Nadato conduct gunnery practice, is attacked by Grumman aircfaft that bomb and strafe the ship. She suffers three near misses by bombs, and one man KIA, but no damage to the superstructure.

April 1945:
The main gun is removed and the angle of elevation gun bombardment of the increase preparation

13 April 1945:
Captain Shimizu Takeo (47) (former CO of KAMOI) is posted CO.

24 July 1945: The Final Destruction of the Imperial Japanese Navy:
Aircraft from Vice Admiral (later Admiral) John S. McCain's (former CO of RANGER, CV-4) Task Force 38 attack Kure. IWATE is attacked by four aircraft. They get three near misses with heavy bombs, but she takes no direct hits. The hydrodynamic shock of the near misses causes under-water damage to the old ship’s seams and plates as rivets pop. IWATE floods, goes down by the bow and then settles by the stern.

In their last major action, 343rd NAG "George" fighters attack the retiring American carrier planes over the Bungo Straits and claim 19 aircraft shot down against four losses.

25 July 1945:
Off Eta Jima. About 24 hours after the attack, IWATE capsizes and sinks at 34-14N, 132-30E.

15 August 1945:
Rerated a Fourth Class Reserve warship.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

1946-1947:
Kure Dockyard. Raised and scrapped at Harima.


Authors' Note:
Thanks go to Matt Jones for additional CO info in Revision 1.

- Bob Hackett and Sander Kingsepp.


Back to Cruiser Page