SENSUIKAN!

(HA-201 - colorized photo)

IJN Submarine HA-207:
Tabular Record of Movement

2006-2019 Bob Hackett & Sander Kingsepp

Revision 3


23 April 1945:
Sasebo Navy Yard. Laid down as the Sen-Taka Sho (High-speed Small Type) class Submarine No. 4917.

1 May 1945:
Renumbered HA-207 and provisionally attached to Sasebo Naval District.

15 May 1945:
Lt Ozawa Takamoto (70)(former navigating officer of I-36) is appointed the Chief Equipping Officer (CEO).

26 May 1945:
Launched simultaneously with HA-208.

14 August 1945:
Completed and commissioned in the IJN. Attached to Sasebo Naval District. Assigned to SubDiv 52 under Captain Yokota Minoru (former staff operations officer at SubRon 11). Lt Ozawa Takamoto is the Commanding Officer.

2 September 1945:
Sasebo. HA-207 is surrendered to the Allies.

16 October 1945:
Lt Ozawa is appointed the CO of CH-49, soon to be redesignated as a repatriation vessel.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

5 April 1946:
Scuttled off Sasebo Bay with RO-31, HA-210, HA-215, HA-216, HA-217, HA-219 and HA-228.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and the fellow submarine enthusiast Steven Eckhardt of Australia.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page