SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-202:
Tabular Record of Movement

2006-2019 Bob Hackett & Sander Kingsepp
Revision 2


1 March 1945:
Sasebo Navy Yard. Laid down as the Sen-Taka Sho (High-speed Small Type) class Submarine No. 4912.

5 April 1945:
Renumbered HA-202 and provisionally attached to Sasebo Naval District.

15 April 1945:
Lt Hishitani Kiyoshi (70)(former navigating officer of I-53) is appointed the Chief Equipping Officer (CEO).

23 April 1945:
Launched as HA-202.

31 May 1945:
Completed and commissioned in the IJN. Assigned to SubDiv 33 for working-up. Lt Hishitani Kiyoshi is the Commanding Officer.

1 June 1945:
Departs Sasebo for Nanao Bay on the western coast of Honshu. Commences working up in Nanao Bay.

20 July 1945:
Reassigned to SubDiv 52 under Captain Yokota Minoru (former staff operations officer at SubRon 11).

2 September 1945:
Sasebo. HA-201 is surrendered to the Allies.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Three under LtCdr (later Captain) Paul R. Schratz with HA-201, HA-203, HA-205 and HA-210.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

1 April 1946: Operation "Road's End":
Goto Islands. Scuttled by the USN just beyond the 100-fathom line at 32-37N, 129-17E.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and the fellow submarine enthusiast Steven Eckhardt of Australia.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page