IJN Submarine HA-111:
Tabular Record of Movement

© 2006-2015 Bob Hackett & Sander Kingsepp

Revision 1

6 November 1944:
Kobe. Laid down at Mitsubishi’s Shipyard as a Sensuikan Yu Sho (Small Supply Submarine) No. 4611, (SS) Type.

27 February 1945:
Lt Ono Shinpei (68)(former torpedo officer of I-8) is appointed the Chief Equipping Officer.

13 July 1945:
Completed as the last unit of her class. Assigned to the 10th Special Attack Unit, tasked with the supply of "Koryu-class" midget submarines. Lt Ono is the Commanding Officer.

2 September 1945:
Saeki. HA-111 is surrendered to the Allies.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Two under Cdr (later Captain) John P. Currie, USN with HA-103, HA-105, HA-106, HA-107, HA-108 and HA-109.

November 1945:
HA-111 is ordered to proceed through mine-infested waters to Sasebo.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

1 April 1946: Operation "Road's End":
Goto Islands. Scuttled by the USN just beyond the 100-fathom line at 32-37N, 129-17E.

Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan.

– Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page