SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-108:
Tabular Record of Movement

2006-2015 Bob Hackett & Sander Kingsepp

Revision 1


5 September 1944:
Tanagawa. Laid down at Kawasaki's Senshu Works as a Sensuikan Yu Sho (Small Supply Submarine) No. 4608, (SS) Type.

15 November 1944:
Lt Jinbo Masaharu (69) is appointed the Chief Equipping Officer.

28 December 1944:
Launched and numbered HA-108.

1945:
HA-108 is converted to midget submarine tender, carrying ten 450-mm (17.7-in) torpedoes in her cargo hold. A tripod hoist is also fitted aft.

6 May 1945:
Kobe. Completed and commissioned in the IJN. Assigned to SubDiv 33 of the Kure SubRon. Lt Jinbo Masaharu (69) is appointed CO.

25 July 1945:
Lt Oshiro Minoru (71) is appointed CO. Lt Jinbo is reassigned as CO of HA-101.

2 September 1945:
Maizuru. HA-108 is surrendered to the Allies.

2 November 1945:
Reassigned to Japanese Submarine Division Two under Cdr (later Captain) John P. Currie, USN with HA-103, HA-105, HA-106, HA-107, HA-109 and HA-111.

November 1945:
HA-108 is ordered to proceed through mine-infested waters to Sasebo.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

1 April 1946: Operation "Road's End":
Goto Islands. Scuttled by the USN just beyond the 100-fathom line at 32-37N, 129-17E.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page