SENSUIKAN!

IJN Submarine HA-106:
Tabular Record of Movement

2006-2015 Bob Hackett & Sander Kingsepp

Revision 2


1 July 1944:
Tanagawa. Laid down and launched at Kawasaki's Senshu Works as Sensuikan Yu Sho (Small Supply Submarine) No. 4606, (SS) Type.

30 October 1944:
Launched and numbered HA-106

6 November 1944:
Lt Okakita Akimasa (69)(former CO of RO-67) is appointed Chief Equipping Officer.

15 December 1944:
Kobe. Completed and commissioned in the IJN. Assigned to SubRon 11. Attached to Kure Naval District. Lt Okakita is the Commanding Officer.

30 December 1944:
Directly attached to Grand Escort Command HQ. Participates in kaibokan crew ASW training in Inland Sea as the target vessel.

20 January 1945:
HA-106 conducts torpedo attack training with IJN 453rd Naval Air Group and light carrier HOSHO.

5 March 1945:
Attached to the Fifth Air Fleet HQ.

8 March 1945:
Departs Kanoya to perform lifeguard duty off Minami-Daito-Jima (South Borodino Island) in
Operation TAN No. 2. HA-106 mission is to cruise off Minami Daito Jima to pick up ditched aircrews.

10 March 1945:
Reassigned to SubDiv 33 for training purposes.

11 March 1945:
Participates in Operation TAN No. 2. It is uncertain whether HA-106 rescued any downed IJNAF aviators, but she returns to Kanoya the same day, then returns to her station in the Minami-Daito Jima area for two more days.

13 March 1945:
Returns to Kanoya.

20 April 1945:
Lt Tateyama Takashi (71)(former navigating officer of RO-109) is appointed CO.

Commences conversion to a midget submarine tender.

August 1945:
Transferred to Ourazaki area near Kure. Commences preparations for a one-way sortie against the American fleet from Saeki, then proceeds to Kure.

2 September 1945:
Tokyo Bay. Formal surrender ceremonies, presided over by the Supreme Allied Commander Pacific, General of the Army Douglas MacArthur (MOH), are held aboard the USS MISSOURI (BB-63).

Kure. HA-106 is surrendered to the Allies.

September 1945:
The U.S. Fifth Marine Division occupies Sasebo.

2 November 1945:
HA-106 is assigned to Japanese Submarine Division Two under Cdr (later Captain) John P. Currie with HA-103, -105, -107, -108, HA-109 and HA-111.

November 1945:
Kure. HA-106 and all Japanese submarines at Kure are ordered to proceed to Sasebo, through mine-infested waters.

30 November 1945:
Removed from the Navy List.

26 March 1946:
Washington, DC. At a Submarine Officer's Conference, attended by former ComSubPac Vice Admiral Charles A. Lockwood, it is decided to dispose of all remaining captured Japanese submarines by sinking.

1 April 1946: Operation "Road's End":
Goto Islands near Sasebo. HA-106, secured to I-36, is scuttled by the USN at 1558 just beyond the 100-fathom line at 32-37N, 129-17E.


Authors' Notes:
Special thanks for help in preparing this TROM go to Dr. Higuchi Tatsuhiro of Japan and Mr. Derek Waller of the UK.

Bob Hackett and Sander Kingsepp.

Back to Submarine Page